
Stigli do Plutona
New Horizons stigao Pluton! Na svim medijima i socijalnim mrežama možete čuti i videti istorijski događaj. Posle 9 godina kosmičkog leta i 6 000 000 000 pređenih kilometara imamo priliku da vidimo Pluton kakvog do sada nismo videli. Slike bi trebali dobiti do 21h uveče ili kroz par dana. U 13:50h po našem vremenu letelica se spustila na visinu od 12.500km, a podacima, koje nam šalje, treba čak četiri i po sata da stignu do nas.
New Horizons je lansiran 19. januara 2006. godine sa ciljem da istražuje Pluton i njegove mesece. Letelica je obilazila naš Mesec, asteroid 132524 APL, i zatim Jupiter koji joj je dao ubrazanje bez kojeg ne bi stigla do 2036. godine. Kreće se brzinom od 14,5 km/s i neće moći da se zaustavi. Očekuje se oko 60GB podataka., čija će brzina prenosa biti 1kb/s. Letelica ima 200W snage i to koristi za napajanje instrumenata, a svega 12W će se koristiti za prenos slika i podataka. A sad da kažemo nešto o samoj letelici.
New Horizons ima masu od 478 kg, snagu od 200W. Za napajanje koristi RTG (Radioisotope thermoelectric generator). On daje 250 W na poletanju i 30 V DC, a svake četiri godine će opadati za 5%. RTG sadrži 10,9 kg plutoniuma-238 oksida. Isti RTG se koristi i na Cassini-u koji trenutno orbitira Saturn i njegove satelite. Ima mnoštvo instrumenata na sebi koje koristi za raznorazna ispitivanja. Nabrojaćemo neke od njih i objasniti.l
Prvi je Ralph: vidljivi i infracrveni spektrometar; proizvodi boju, kompoziciju i termalne mape.
Alice: Ultraljubičasti spektrometar; analizira kompoziciju i strukuru Plutonove atmosfere i traga za atmosferama na Charonu i objektima u Kjuiperovom pojasu.
REX(Radio Science EXperiment); ispituje kompoziciju atmosfere i temperaturu, pasivni radiometar
LORRI(LOng Range Reconnaissance Imager ); Proizvodi geološke podatke visoke rezolucije, teleskopska kamera
SWAP (Solar Wind Around Pluto); Spektrometar solarnog vetra i plazme, ispituje reakciju Plutona na solarni vetar.
PEPSSI (Pluto Energetic Particle Spectrometer Science Investigation); Ispituje kompoziciju i gustinu jona koji izlaze iz atmosfere Plutona.
SDC (Student Dust Counter); Napravljen od strane studenata. Meri kosmičku prašinu tokom putovanja letelice kroz Sunčev sistem.

