top of page

                                              Stigli do Plutona

 

 

      New Horizons stigao Pluton! Na svim medijima i socijalnim mrežama možete čuti i videti istorijski događaj. Posle 9 godina kosmičkog leta i 6 000 000 000 pređenih kilometara imamo priliku da vidimo Pluton kakvog do sada nismo videli. Slike bi trebali dobiti do 21h uveče ili kroz par dana. U 13:50h po našem vremenu letelica se spustila na visinu od 12.500km, a podacima, koje nam šalje, treba čak četiri i po sata da stignu do nas.

 

     New Horizons je lansiran 19. januara 2006. godine sa ciljem da istražuje Pluton i njegove mesece. Letelica je obilazila naš Mesec, asteroid 132524 APL, i zatim Jupiter koji joj je dao ubrazanje bez kojeg ne bi stigla do 2036. godine. Kreće se brzinom od 14,5 km/s i neće moći da se zaustavi. Očekuje se oko 60GB podataka., čija će brzina prenosa biti 1kb/s. Letelica ima 200W snage i to koristi za napajanje instrumenata, a svega 12W će se koristiti za prenos slika i podataka.  A sad da kažemo nešto o samoj letelici.

 

   New Horizons ima masu od 478 kg, snagu od 200W. Za napajanje koristi RTG (Radioisotope thermoelectric generator). On daje 250 W na poletanju i 30 V DC, a svake četiri godine će opadati za 5%. RTG sadrži 10,9 kg plutoniuma-238 oksida. Isti RTG se koristi i na Cassini-u koji trenutno orbitira Saturn i njegove satelite. Ima mnoštvo instrumenata na sebi koje koristi za raznorazna ispitivanja. Nabrojaćemo neke od njih i objasniti.l

 

   Prvi je Ralph: vidljivi i infracrveni spektrometar; proizvodi boju, kompoziciju i termalne mape.

   

    Alice: Ultraljubičasti spektrometar; analizira kompoziciju i strukuru Plutonove atmosfere i traga za atmosferama na Charonu i objektima u Kjuiperovom pojasu.

 

     REX(Radio Science EXperiment); ispituje kompoziciju atmosfere i temperaturu, pasivni radiometar

     

      LORRI(LOng Range Reconnaissance Imager ); Proizvodi geološke podatke visoke rezolucije, teleskopska kamera

 

   SWAP (Solar Wind Around Pluto); Spektrometar solarnog vetra i plazme, ispituje reakciju Plutona na solarni vetar.

 

    PEPSSI (Pluto Energetic Particle Spectrometer Science Investigation); Ispituje kompoziciju i gustinu jona koji izlaze iz atmosfere Plutona. 

 

    SDC (Student Dust Counter); Napravljen od strane studenata. Meri kosmičku prašinu tokom putovanja letelice kroz Sunčev sistem.

 

  

 

   

   

Slika 1.

Zasad najbolja slika Plutona, uveče dobijamo još bolje

Slika 2.

Instrumenti na New Horizon

bottom of page