top of page

Slike sa New Horizona

  New Horizons je svemirska letelica koja je prošla pored Plutona 14. jula 2015. godine. Naučnici su je poslali da bi istražila planetu koja je naudaljenija od Sunca. Lansirana je 2005. godine i tek posle 10 godina je stigla do cilja. Kretala se trećom kosmičkom brzinom, tj. 16,2 km/s. Prolazak pored Jupitera joj je omogućio manevar koji se zove gravitaciona praćka. To je manevar kojim svemirske letelice dobijaju na kinetičkoj energiji. Tako je Jupiter dao malo svoje energije ovoj letelici, da bi ova dobila ubrzanje. Da ovo nije učinjeno, tek bi 2036. gledali Pluton.

 

   New Horizons je par dana nakon bliskog susreta sa ovim malim svetom poslao slike. Svi smo uzbudljivo čekali kada će NASA da objavi prve slike. Ono što nas je iznenadilo na slikama, jeste da se na Plutonu vidi jedan deo u obliku srca. Kad mu se dodaju oči, nos, i uši dobijamo poznati lik Plutona, iz svima dobro poznatog crtanog filma. Sonda je snimala Pluton od napred, kao i i od nazad prilikom odlaska. Snimala je i njegove satelite, posebno Charon.

 

   Ono što nas je iznenadilo jeste to da je Pluton i dalje geološki aktivan. Površina je 98% sastavljena od smrzutog azota, ugljen-monoksida i metana. Pluton ima jednu od najkontrastnijih boja od ostalih planeta. Boje koje se nalaze tamo su bela, crna i tamno narandžasta.

  ‚‚Srce‚‚ na Plutonu nosi naziv Tombaugh Regio. ‚‚Srce‚‚ je 1590 km dugačko. Ovaj deo sadrži planine od 3400 m koje imaju vodenog leda. Manjak kratera pokazuje da je površina sto miliona godina stara i da je Pluton verovatno geološki aktivan.

   ‚‚Cthulhu Regio‚‚ je 2,990 km dugačko i to je najtamnija oblast na Plutonu. Najtamnija je zato što sadrži kompleksne ugljovodonike nazvane tolini, formirane od metana i azota u atmosferi, reagujući sa ultraljubičastim zračenjem. Postojanje velikog broja kratera u ovom delu pokazuje da je star otprilike oko milijardu godina.

   

Slika 1.

Slika 2.

Slika 3.

Objavljeno 1. avgusta 2015. godine

bottom of page